Jaké jsou výhody a nevýhody takzvaného carsharingu?

Jedním z hlavních benefitů sdílených aut je bezesporu ochrana životního prostředí, která má hned dva aspekty. Jednak je to snížení počtu automobilů celkově, udává se totiž, že jedno sdílené auto zvládne zastoupit až osm nesdílených. Sdílená auta jsou však ekologická také z toho důvodu, že často jezdí na alternativní pohonné hmoty, tedy plyn či elektřinu.
řidička v autě
Dalším velmi podstatným přínosem nejen pro řidiče, ale především pro velká města, je pokles množství zaparkovaných vozů. Vzhledem k tomu, že ulice a veškeré volné plochy v těchto městech jsou obvykle obsypány zaparkovanými auty, která několik hodin denně pouze stojí a zabírají místo, carsharing může být v tomto ohledu velmi nápomocný.
sdílená auta
Výhodou je i rozmanitost výběru automobilů. Můžete si zkusit řídit elektroauto i auto na LPG. Vyzkoušet zároveň můžete různé značky a velikosti. Většinou se vám bude hodit malý vůz, se kterým dobře zaparkujete, ale není problém půjčit si ani dodávku.
Pokud zvolíte auto na elektřinu, můžete dokonce zdarma parkovat na veškerých modrých a fialových zónách v Praze. To vám může ušetřit spoustu peněz i času při hledání místa na parkovaní před schůzkou v centru.
Sdílená auta se po ekonomické stránce vyplatí každému, kdo jezdí jen jednou za čas, udává se hranice asi deset tisíc kilometrů ročně. Vlastnictví auta je pro takového člověka finančně nevýhodné. Předností je navíc i to, že carsharingové společnosti se o vozový park starají, provádějí nezbytné opravy a údržbu, a pro vás je tak používají takového auta téměř bezstarostné. Ušetříte i na povinném ručení a havarijním pojištění.
Carsharing má samozřejmě i své nevýhody. V současné chvíli je to především to, že je rozšířený hlavně ve velkých městech, především v Praze a Brně, přestože cílem carsharingových společností je budoucí expanze i do měst menších.
auto v nabíječce
Použití sdílených aut je také o něco méně flexibilní, protože si auto musíte vyzvednout na konkrétním místě a na předem vymezené místo ho také musíte vrátit.
Oproti vlastnímu autu si půjčení sdíleného auta musíte dopředu obvykle naplánovat, protože aut není nekonečné množství, a zvláště pokud chcete nějaký konkrétní vůz, nemůžete mít jistotu, že bude zrovna volný. Automobily si lze nicméně rezervovat dopředu.
Tyto nevýhody budou ale v budoucnu mizet, až se potenciál sdílení v České republice zcela rozvine, počet vozidel vzroste a rozšíří se počet míst, kde bude možné si je vypůjčit a vrátit.
 

Posted in <a href="https://www.brandel.cz/moto/" rel="category tag">Moto</a>