Dřevo na stavbu musí splňovat určité parametry

Pokud se rozhodneme stavět dům, ale i nějaký přístřešek nebo stodolu či jinou účelovou stavbu na pozemku, stále se musíme orientovat podle jednotlivých druhů stavebního dřeva. Zkrátka je velmi mnoho možností s jakým druhem nebo typem dřeva se bude pracovat a na co jej chceme využít.
hranoly připravené na stavbu
Základní typy stavebního řeziva:
1. Surové – sem řadíme latě, prkna, různé fošny, hranoly a zkrátka vše, čemu se lidově říká trámy. Pojem surové vznikl od toho, že se jedná o neopracované dřevo s neurčenou vlhkostí. Dají se zakoupit prakticky ihned na pile nebo v obchodech, kde jsou k těmto produktům přizpůsobené prostory. Nevýhodou je pozdější vysychání dřeva, což může mít za následek určitou deformaci. To ovšem není vůbec divné, jelikož dřevo jako takové obsahuje skutečně vysoký podíl vody.
2. Vysušené – pod tímto pojmem nalezneme technicky vysušené a upravené, tudíž hoblované konstrukční profily. Nejčastěji pod označením KVH – což je zkratka z německého slova Konstruktionsvollholz, jsou tyto profily ze smrkového dřeva. Je pravdou, že i takto vysušené dřevo má ve svém objemu vodu, ale ne v takovém množství, zpravidla se jedná o 15 % podílu s rozdílem plus, mínus 3 %. Hranoly se dále třídí a mají rozdílné nastavitelné délky, což je naprosto ideální pro vyšší stavby.
hranoly se využijí na stavbu stodoly

Jak vypadají takové hranoly?

Jedná se především o masivní konstrukční dřevo, které se dá použít do moderních dřevěných konstrukcí jak ve stavebnictví, tak ke stavbě například pergol na našich zahradách. KVH hranoly lze dále použít na různou stavbu přístřešků, altánků nebo jiných staveb, které zdobí naše pozemky. Může se jednat o účelově malé dřevěné stavby na nářadí, ale i velké jako jsou stodoly pro účely uchování sena nebo slámy, což ocení především zemědělci. Jedná se o hranol se čtyřmi stranami, které jsou zhoblované, ošetřené a také vytvořené na přesnou stanovenou délku. Lepení se provádí za pomoci PUR lepidel bez rozpouštědel, tudíž se jedná o výrobek, který je toxikologicky nezávadný. Takto opracované hranoly nám poskytnou skutečně velké možnosti ve tvoření našich nápadů.

Posted in <a href="https://www.brandel.cz/zbozi/" rel="category tag">Zboží</a>