Důležitost vztahu prarodičů a vnoučat

V dnešní době menších samostatných rodinných jednotek se děti od rodičů často odstěhují hned poté, co dokončí studia. Ani vztah prarodičů a vnoučat už dnes není to, co býval a často má spoustu trhlin. Vězte ale, že vztah dětí s babičkou a dědečkem je pro jejich život velice důležitý, pomineme li fakt, že i rodičům může angažování prarodičů velice pomoci. V čem jsou prarodiče natolik důležití?

čtení s vnoučaty

1.      Vzor pro děti

Děti potřebují mít v někom vzor a proč ne zrovna v babičce či dědečkovi? Prarodiče mají vnoučatům co vyprávět o svém životě a tím jim předat nejen spoustu vědomostí o vlastní rodině ale především spoustu rad do života. Nic totiž není cennější, než porozumění vlastní rodině. Děti často vnímají prarodiče, jako někoho, kdo si zaslouží úctu a tím jsou o krok před dospělými, kteří to už nechápou a často to pochopí také až ve stáří.

2.      Pomoc pro rodiče

Kdo z nás by si občas nechtěl odpočinout a dát dítko na hlídání k babičce či dědovi. Nejen že si máte možnost takzvaně odfrknout, uklidit si v klidu, nebo si vyřídit potřebné věci u lékaře či na úřadech, ale dítě si také danou dobu užije. Děti mají často tendenci zlobit pouze své rodiče a prarodiče poměrně hodně šetřit, takže se nemusíte bát, že by prarodiče hlídání vnoučat nezvládly.

3.      Empatie je potřeba

Nejen úcta ke stáří ale pomoc a empatie ke starému člověku dají dětem opravdu hodně. Celý život totiž někdo žádá naši pomoc a často jsme studení a bezcitní. Avšak pokud dítě již od malička vidí, že někdo potřebuje jeho pomoc a dokáže se do něj vcítit, pak má krásný základ do celého života.
ruce starce na holi

4.      Trochu toho rozmazlování

Rodiče děti vychovávají a prarodiče je rozmazlují. Že se vám to nelíbí? Vždy to tak bylo a vždy to tak bude. Prarodiče si chtějí vnoučat užít, a proto jim dopřávají více, než dopřály svým dětem. Nebojte se, budete to mít úplně stejně.

Posted in <a href="https://www.brandel.cz/vztahy/" rel="category tag">Vztahy</a>