Genetika odhalí vady ve vývoji plodu

Těhotenství je období života, které lze řadit k těm nejkrásnějším. Nese s sebou ale kromě nekonečné radosti také spoustu útrap, nejistých momentů a chvil pravdy. Každá těhotná žena totiž musí podstoupit genetické vyšetření plodu, které odhalí případné vady, které se nemusí slučovat s životem plodem, či další odchylky, o kterých je dobré vědět dopředu.

dna

Jaká vyšetření můžete podstoupit?

V současné době existuje poměrně široká řádka nejrůznějších procedur, které můžete podstoupit. Dělíme je na tři základ kategorie:

Ultrazvukové vyšetření
Invazivní vyšetření – odběr choriových klků, odběr plodové vody
Neinvazivní vyšetření – NIPT

Ultrazvukové vyšetření je nejčastějším vyšetřením, a to hlavně díky jeho bezpečnosti a také vysoké průkaznosti. Jeho velkou výhodou je to, že se dá provádět již od šestého týdne těhotenství, a to prakticky až do jeho konce. Lze pomocí něj určit nikoliv jen pohlaví dítěte, ale také odhalit různé chromozomální vady plodu. Maminky určitě potěší 3D či 4D zobrazení.

Mezi nejčastější neinvazivní vyšetření patří takzvané NIPT. Provádí se vyšetření krve, stačí tedy pouze odebrat patřičné množství krve. Je to tedy plně bezpečná metoda. Slouží k rozeznávání nejčastějších chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom, trizomie 13 nebo trizomie 18. Je možné jej provést už od jedenáctého týdne těhotenství.

těhotenství

Co se týče invazivních metod, tak jak již název napovídá, je při nich potřeba provést invazivní zákrok. Nejčastěji se provádí odběr choriových klků nebo plodové vody. Jedná se o lehce riziková vyšetření, která se provádějí jen v jistých případech, rozhodně ne běžně. Pokud budete ale v rukou šikovných lékařů z genetiky Olomouc, tak mohou být vaše starosti opravdu minimální. Profesionální přístup, maximální soustředěnost a mnohaletá praxe je v tomto případě stěžejní.

Posted in <a href="https://www.brandel.cz/spolecnosti/" rel="category tag">Společnosti</a>