Prostata a její zvětšování

Prostata (žláza předstojná) je u mužů umístěna těsně pod močovým měchýřem a v normálním stavu je velká asi jako vlašský ořech.Oklopuje močovou trubici a je možné ji nahmatat při rektálním vyšetření. Vylučuje mírně kyselou tekutinu, která má mléčný, případně bílý vzhled. Tvoří asi 50-75% objemu spermatu spolu se spermiemi a tekutinou ze semenných váčků. Zásaditost semene pomáhá neutralizovat kyselost poševního prostředí, čímž se prodlužuje životnost spermií. Ty mají také lepší pohyblivost a snáze proniknou k děložnímu hrdlu.

varle

Problémy s touto žlázou mohou nastat, jakmile významně zbytní. Jak muži stárnou, dochází k pozvolnému zvětšování prostaty; zatím se přesně neví, proč k tomu vlastně dochází, ale hlavní úlohu jistě hrají pohlavní hormony.
Nejčastěji jde o benigní, nezhoubné zvětšení neboli BHP – benigní hyperplazie prostaty (hyperplazie znamená „zmnožení buněk“). Onemocnění může řadu let zvolna progradovat, aniž by vyvolalo nějaké obtíže. Prosté zvětšení nezvyšuje riziko rakoviny prostaty, často nevyžaduje ani specifické léčení, avšak jen do té doby, dokud se neobjeví nepříjemné příznaky. Pak je na místě odborné lékařské vyšetření. Zvětšená prostata a její příznaky lze poměrně dobře léčit, je však nutné včas zjistit, zda jde „jen“ o BHP, anebo zánět prostaty, či karcinogenní onemocnění – toto jsou již onemocnění závažná a není radno přehlížet je.

Návštěva lékaře a včasné řešení může předcházet eskalaci tohoto problému, který by jinak mohl skončit i operací.
Zbytnění prostaty vyvolává typické obtíže s močením:
Příznaky:

· časté, urgentní nucení na moč, zvláště v noci
· nesnadné, přerušované močení, neschopnost vyprázdnit celý měchýř
· slabý proud moči nebo jen odkapávání
· pocit neúplného vyprázdnění
· obtížné spouštění močení
· pálení během močení, může být i horečka se zimnicí, bolest za šourkem, anebo dokonce bolestivá ejakulace
· naopak může docházet i k inkontinenci – neschopnosti udržet moč

·

léky


Máte-li některé z výše uvedených příznaků onemocnění, vyhledejte lékaře ihned.Jednoduché vyšetření a krevní testy pomohou odlišit běžné zbytnění této žlázy od vážného onemocnění. Lékaře informujte rovněž okamžitě, jestliže máte zkalenou nebo páchnoucí moč, anebo v ní objevíte krev či sperma.

Posted in <a href="https://www.brandel.cz/zbozi/" rel="category tag">Zboží</a>