Bílkoviny jsou hlavní složkou potravy, jejich podjednotkami jsou aminokyseliny. Ty jsou naprosto potřebnou látkou pro syntézu neesenciálních kyselin v přirozeném mechanismu těla a také pro syntézu biogenních aminů, které jsou přítomné v nukleových kyselinách (DNA). Jsou také prekurzory pro mnohé neurotransmitery, které fungují jako signalizační molekuly v nervové soustavě. Pro správnou funkci organismu je tedy příjem aminokyselin nezbytný, a to hlavně devíti esenciálních. Ty si totiž organismus sám syntetizovat neumí.
Moderní západní dieta je přeplněná sacharidy a tuky. Přijímané potraviny se tak ihned štěpí na glukózu a ta je využívaná tělem. Tuky se spalují až ve stavu glukózového hladovění, a toho právě lze dosáhnout nízkosacharidovou dietou, zvanou také bílkovinná dieta.
Výhodami bílkovinné diety jsou:
1. Rychlá přeměna mastných kyselin na energii, tedy rychlé spalování tuků.
2. Delší pocit nasycení z potravin s nízkým glykemickým indexem.
3. Dostatečné množství proteinu ve stravě podporuje budování svalů.
Měli byste však dodržovat i další důležité zásady jako je dostatečný pitný režim, fyzický pohyb a také několikahodinový odstup mezi jednotlivými jídly. Mezi potraviny bohaté na proteiny se řadí mléko, vejce, luštěniny, maso (především játra) a ryby.
Přísun vlákniny je také velmi důležitý, protože napomáhá zpracovávat konečné produkty. Konzumace zeleniny, hub a ovoce je také v omezené míře doporučována a v pozdějších fázích dokonce lze zařadit potraviny bohaté na komplexní sacharidy, což znamená rýži a těstoviny. Těstoviny jsou teď v každé zdravé výživě i některých supermarketech k dostání i v luštěninové verzi a bez lepku. Ačkoli se jedná o dietu, omezovat se vůbec nemusíte. Existuje totiž řada proteinových receptů na vánoční cukroví nebo i jiné klasické dezerty.