Rybářské oblečení je základ, stejně jako potřebné vybavení

Lidé se vydávají lovit ryby především ze dvou důvodů. Jednak je rádi konzumují (někteří rybáři je loví, aby potěšili zbytek rodiny), a pak považují kontakt s vodní hladinou a okolní přírodou za jakýsi rituál. Pokud pomineme profesionální lovce a členy mysliveckých sdružení, kteří zásadně chodí do terénu v zelených uniformách, na břehu jezer, řek a rybníků lze potkat rybáře oblečené prakticky do čehokoliv. V rámci recese se při rybaření můžete obléknout třeba i do smokingu, ale teď vážně. Na co bychom neměli zapomínat, aby výprava na lov byla pohodovým zážitkem?

hromadný lov

Prsačky nebo prdelačky

Kromě vodotěsné obuvi s goretexovou membránou, nebo klasických holinek, jsou základem rybářského oděvu neoprenové brodicí kalhoty, tzv. prsačky. Na trhu jsou dnes k mání stovky různých modelů od mnoha výrobců, pokud se chcete poohlédnout po kvalitních kalhotách, vybírejte ty s vrstvou neoprenu 4,5 – 5 mm.

Kalhoty by měly mít gumové holínky a nastavitelné ramenní pásy, aby pasovaly na každou postavu. Prsačky jsou na řekách a brodech nepostradatelné, pokud ovšem nejste jen sezonní rybáři a nelovíte zásadně v plavkách v letních tropických vedrech. Kromě „prsaček“, které dosahují do výše prsou, jsou k mání i tzv. „prdelačky“, jistě není třeba dodávat, do jaké výše sahají.

muž ve vodě

Termoprádlo a teplá nepromokavá bunda

V chladných ročních obdobích se neobejdete bez funkčního termoprádla a pochopitelně ani bez nepromokavé bundy. Ta by měla mít v ideálním případě odepínatelné rukávy a minimálně 6 – 8 kapes na zip různých velikostí. Bunda musí chránit před chladem za větrného počasí a vhodným doplňkem je kapuce zatažená do límce.

Doplňková výbava

Z mnoha různých doplňků můžeme vyzdvihnout kalhoty s odepínacími holeními návleky, které za teplého počasí poslouží jako šortky (např. modely Predator). Pro chladnější počasí se hodí fleecové rukavice s pogumovaným úchopem. Za zmínku stojí samostatné pláštěnky a čepice, klobouky s moskytiérou, fleecové kukly, atd. Pro daleké náhozy výborně poslouží chránič ukazováčku z neoprenu, nebo nahazovací rukavice. Neoprenové rukavice se vyrábí s pěti, případně jen se dvěma prsty, na trhu jsou i speciální modely pro chytání velkých ryb, např. sumců.

zelené holiny

Ve speciálních obchodech existuje celá řada různých oděvů, které se v katalogu rybářského oblečení objevují jako sezónní modely, nebo jsou určeny pro celoroční rybaření. Prodávají se buď jako celé komplety, eventuálně samostatně. Specializované e-shopy vám nabídnou komplexní sortiment od ponožek a bot až po čepice s kšiltem.

Posted in <a href="https://www.brandel.cz/zbozi/" rel="category tag">Zboží</a>